日韩性视频-久久久蜜桃-www中文字幕-在线中文字幕av-亚洲欧美一区二区三区四区-撸久久-香蕉视频一区-久久无码精品丰满人妻-国产高潮av-激情福利社-日韩av网址大全-国产精品久久999-日本五十路在线-性欧美在线-久久99精品波多结衣一区-男女午夜免费视频-黑人极品ⅴideos精品欧美棵-人人妻人人澡人人爽精品欧美一区-日韩一区在线看-欧美a级在线免费观看

歡迎訪問(wèn) 生活随笔!

生活随笔

當(dāng)前位置: 首頁(yè) > 编程资源 > 编程问答 >内容正文

编程问答

洛谷 P2616 [USACO10JAN]购买饲料II Buying Feed, II

發(fā)布時(shí)間:2025/5/22 编程问答 19 豆豆
生活随笔 收集整理的這篇文章主要介紹了 洛谷 P2616 [USACO10JAN]购买饲料II Buying Feed, II 小編覺得挺不錯(cuò)的,現(xiàn)在分享給大家,幫大家做個(gè)參考.

P2616 [USACO10JAN]購(gòu)買飼料II Buying Feed, II

題目描述

Farmer John needs to travel to town to pick up K (1 <= K <= 100) pounds of feed. Driving D miles with K pounds of feed in his truck costs D*K cents.

The county feed lot has N (1 <= N <= 100) stores (conveniently numbered 1..N) that sell feed. Each store is located on a segment of the X axis whose length is E (1 <= E <= 350). Store i is at location X_i (0 < X_i < E) on the number line and can sell FJ as much as F_i (1 <= F_i <= 100) pounds of feed at a cost of C_i (1 <= C_i <= 1,000,000) cents per pound. Amazingly, a given point on the X axis might have more than one store.

FJ starts at location 0 on this number line and can drive only in the positive direction, ultimately arriving at location E, with at least K pounds of feed. He can stop at any of the feed stores along the way and buy any amount of feed up to the the store's limit.

What is the minimum amount FJ has to pay to buy and transport the K pounds of feed? FJ knows there is a solution.

Consider a sample where FJ needs two pounds of feed from three stores (locations: 1, 3, and 4) on a number line whose range is 0..5:

0 1 2 3 4 5 +---|---+---|---|---+ 1 1 1 Available pounds of feed 1 2 2 Cents per pound

It is best for FJ to buy one pound of feed from both the second and third stores. He must pay two cents to buy each pound of feed for a total cost of 4. When FJ travels from 3 to 4 he is moving 1 unit of length and he has 1 pound of feed so he must pay 1*1 = 1 cents.

When FJ travels from 4 to 5 he is moving one unit and he has 2 pounds of feed so he must pay 1*2 = 2 cents.

The total cost is 4+1+2 = 7 cents.

FJ開車去買K份食物,如果他的車上有X份食物。每走一里就花費(fèi)X元。 FJ的城市是一條線,總共E里路,有E+1個(gè)地方,標(biāo)號(hào)0~E。 FJ從0開始走,到E結(jié)束(不能往回走),要買K份食物。 城里有N個(gè)商店,每個(gè)商店的位置是X_i(一個(gè)點(diǎn)上可能有多個(gè)商店),有F_i份食物,每份C_i元。 問(wèn)到達(dá)E并買K份食物的最小花費(fèi)

輸入輸出格式

輸入格式:

?

?

輸出格式:

?

?

輸入輸出樣例

輸入樣例#1:?復(fù)制 2 5 3 3 1 2 4 1 2 1 1 1 輸出樣例#1:?復(fù)制 7

說(shuō)明

?思路:可以轉(zhuǎn)化為01背包求解,也可以排序后貪心。

#include<cstdio> #include<cstring> #include<iostream> #include<algorithm> using namespace std; int k,e,n,tot; int f[10010]; int cost[10010]; int x[110],y[110],z[110]; int main(){scanf("%d%d%d",&k,&e,&n);for(int i=1;i<=n;i++) scanf("%d%d%d",&x[i],&y[i],&z[i]);for(int i=1;i<=n;i++)for(int j=1;j<=y[i];j++)cost[++tot]=z[i]+e-x[i];memset(f,0x7f,sizeof(f));f[0]=0;for(int i=1;i<=tot;i++)for(int j=k;j>=1;j--)f[j]=min(f[j],f[j-1]+cost[i]);cout<<f[k]; }

?

轉(zhuǎn)載于:https://www.cnblogs.com/cangT-Tlan/p/7887252.html

《新程序員》:云原生和全面數(shù)字化實(shí)踐50位技術(shù)專家共同創(chuàng)作,文字、視頻、音頻交互閱讀

總結(jié)

以上是生活随笔為你收集整理的洛谷 P2616 [USACO10JAN]购买饲料II Buying Feed, II的全部?jī)?nèi)容,希望文章能夠幫你解決所遇到的問(wèn)題。

如果覺得生活随笔網(wǎng)站內(nèi)容還不錯(cuò),歡迎將生活随笔推薦給好友。